Kommunförbundet Norrbotten

FoU råd för FoUI Norrbotten

FoU rådets uppdrag är att fungera som "kanal" mellan FoU miljön och kommunen. I uppdraget ingår att rikta information från FoU miljön till den personal som berörs, i den egna kommunen. Uppdraget är också att fånga upp den egna kommunens behov och önskemål och förmedla dessa till respektive FoU enhet.

Individ- och familjeomsorg samt för verksamheter som stödjer personer med psykiskt funktionsnedsättning
I FoU rådet ingår verksamhetsansvariga för individ- och familjeomsorg i länets kommuner.

Äldreomsorg samt för verksamheter som stödjer personer med funktionsnedsättning
I FoU rådet ingår en kontaktperson från respektive kommun i länet.

Arjeplogs kommun:
Anna-Karin Alnqvist anna-karin.alnqvist@arjeplog.se

Arvidsjaur kommun:
Pernilla Bergström pernilla.bergstrom@arvidsjaur.se

Bodens kommun:
Helena Larsson  helena.larsson@boden.se

Gällivare kommun:
Lena Junos Nilsson lena.junos.nilsson@gallivare.se  

Haparanda kommun:
Carina Kapraali carina.kapraali@haparanda.se     

Jokkmokks kommun:
Sonja Malm  sonja.malm@jokkmokk.se

Kalix kommun:
Anna-Lena Olofsson anna-lena.olofsson@kommun.kalix.se

Kiruna kommun:
Nina stålnacke  nina.stalnacke@kommun.kiruna.se

Luleå kommun:
Håkan Dahlqvist  hakan.dahlqvist@soc.lulea.se

Pajala kommun:
Andreas Uusitalo andreas.uusitalo@kommun.pajala.se

Piteå kommun:
Carina Westbom carina.westbom@pitea.se
Mats Larsson  mats.larsson@pitea.se

Älvsbyns kommun:
Annika Nilsson annika.nilsson@alvsbyn.se

Överkalix kommun:
Maja-Lena Henriksson  maja-lena.henriksson@overkalix.se

Övertorneå kommun:
Kimmo Kukkola  kimmo.kukkola@overtornea.se 
 

Text

Kiruna kulturskola. Foto K-Å Hallden
Webbansvarig och information om cookies